Podczas konferencji OpenAI Spring Update zaprezentowano najnowszy model generatywny GPT-4o, który może zrewolucjonizować sposób komunikacji pomiędzy ludźmi a maszynami. Litera „o” w nazwie modelu oznacza „omni” i podkreśla jego zdolność do przetwarzania tekstu, mowy i wideo. W trakcie ogromny postęp w porównaniu do wcześniejszych wersji.
GPT-4o – inteligencja na poziomie GPT-4 z nowymi możliwościami
GPT-4o dorównuje poziomem inteligencji modelowi GPT-4, a także wprowadza udoskonalenia w obsłudze wielu modalności. Mira Murati, dyrektor techniczny OpenAI, podkreśliła, że nowy model umożliwia zrozumienie i interakcję za pomocą głosu, tekstu i obrazu. Otwiera to nowe perspektywy dla przyszłości komunikacji między człowiekiem a maszyną. Czyni ją bardziej naturalną i intuicyjną.
Szybszy, tańszy i bardziej multijęzyczny
GPT-4o oferuje lepsze możliwości przetwarzania. Jest dwa razy szybszy i o połowę tańszy w użyciu przez API niż jego poprzednik GPT-4 Turbo. Model obsługuje ponad 50 języków, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi AI na rynku. Z tych ulepszeń korzystają zarówno użytkownicy bezpłatnych, jak i płatnych planów OpenAI.
Rewolucja w ChatGPT i API OpenAI
Nowy model GPT-4o znacząco usprawnia działanie ChatGPT. Umożliwia użytkownikom płynniejszą i bardziej dynamiczną interakcję z chatbotem. Teraz korzystając z ChatGPT, można przerywać modelowi w trakcie udzielania odpowiedzi, co przypomina naturalną rozmowę. GPT-4o rozpoznaje niuanse w głosie użytkownika i odpowiednio na nie reaguje. Zapewnia bardziej spersonalizowaną komunikację.
Przyszłość interakcji z AI
OpenAI zapowiada wprowadzenie w nadchodzących tygodniach kolejnych ulepszonych funkcji głosowych i wideo dla ChatGPT. Możliwości te mogą zaostrzyć konkurencję z innymi asystentami głosowymi, takimi jak Siri, Google Assistant czy Alexa. Oferują użytkownikom jeszcze bardziej zaawansowane narzędzia do interakcji z technologią.
GPT-4o jest już dostępny w bezpłatnej wersji ChatGPT oraz dla subskrybentów płatnych planów ChatGPT Plus i Team. To kolejny krok w misji OpenAI, mającej na celu zapewnienie szerokiego dostępu do najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji.