Instytut Human-Centered Artificial Intelligence przy Uniwersytecie Stanforda wydał siódmą edycję raportu “AI Index Report”. To ponad 500-stronicowy dokument, który przedstawia różne perspektywy na temat sztucznej inteligencji. Autorzy podkreślają, że jest to najbardziej rozbudowana edycja, która obejmuje takie zagadnienia jak postęp techniczny w sztucznej inteligencji, postrzeganie tej technologii przez społeczeństwo oraz geopolityczne zmiany wpływające na jej rozwój. Raport AI Index jest uznawany za jedno z najbardziej wiarygodnych i miarodajnych źródeł danych na temat sztucznej inteligencji. W dokumencie można znaleźć ogromną dawkę bezstronnych informacji, które zostały zweryfikowane przez ekspertów.
Dziesięć najważniejszych wniosków z raportu AI Index 2024
Autorzy przygotowali esencję najważniejszych wniosków, które płyną z ostatniego raportu, wśród nich są:
- Sztuczna inteligencja pokonała ludzi w niektórych zadaniach takich jak rozumienie treści czy klasyfikacja obrazów. W zadaniach bardziej złożonych pozostaje jednak w tyle.
- Przemysł dominuje w innowacyjnych badaniach nad sztuczną inteligencją. W 2023 r. sektor ten stworzył 51 zaawansowanych modeli uczenia maszynowego, podczas gdy środowisko akademickie jedynie 15.
- Koszty trenowania najnowocześniejszych modeli sztucznej inteligencji osiągnęły gigantyczny poziom – GPT-4 firmy OpenAI to szacunkowy koszt 78 milionów dolarów, a Gemini Ultra “kosztował” Google-a 191 milionów dolarów.
- Stany Zjednoczone przewodzą w tworzeniu zaawansowanych modeli AI. W ubiegłym roku 61 wyróżniających się modeli pochodziło z USA, 31 z Unii Europejskiej, a 15 z Chin.
- Brakuje solidnych i ustandaryzowanych ocen odpowiedzialności LLM. Raport ujawnia znaczące braki w raportowaniu odpowiedzialnej AI, co utrudnia porównywanie ryzyka i ograniczeń najlepszych modeli.
- W 2023 roku finansowanie generatywnej AI wzrosło prawie ośmiokrotnie w porównaniu do 2022 roku, osiągając 25,2 miliarda dolarów. Czołowe firmy w tej technologii to OpenAI, Anthropic, Hugging Face i Inflection.
- Zastosowanie AI zwiększa produktywność pracowników i prowadzi do wyższej jakości pracy. Badania oceniające wpływ AI na pracę wykazały, że umożliwia ona szybsze wykonywanie zadań i stanowi narzędzie do wypełniania luk w umiejętnościach pomiędzy pracownikami.
- AI wpływa pozytywnie na badania naukowe. Rok 2023 okazał się jeszcze bardziej owocny pod tym względem niż i tak już imponujący 2022.
- Liczba regulacji dotyczących AI w USA znacząco wzrosła. Tylko w 2023 roku łączna liczba przepisów związanych z AI zwiększyła się o 56,3%.
- Ludzie na całym świecie są bardziej świadomi potencjalnego wpływu AI, co powoduje u nich niepokój. Dane z USA sugerują, że 52% Amerykanów jest bardziej zaniepokojonych niż podekscytowanych AI – to wzrost o 15% w porównaniu do 2022 roku.
Szybki postęp wymaga nowych benchmarków
Raport wskazuje, że systemy AI osiągnęły tak znaczące postępy, iż wiele dotychczasowych testów i benchmarków służących do ich oceny stało się przestarzałych. Taki stan rzeczy sprawił, że w 2023 roku badacze opracowali nowe, bardziej wymagające testy porównawcze m.in. w obszarach kodowania, generowania obrazów oraz halucynacji. Ze względu na dynamikę rozwoju AI, będzie to jeden z kluczowych obszarów stanowiących wyzwanie dla specjalistów w nadchodzących latach.
AI Index Report 2024 jest świetnym źródłem wiedzy dla wszystkich entuzjastów sztucznej inteligencji, który pokazuje trendy i kierunki rozwoju tej dziedziny. Z raportem zapoznasz się na oficjalnej stronie Stanford HAI.